 
Instruktor Tai Chi
we Włocławku
|
.jpg)
Pojęcie Tai Chi Chuan (Taiji Quan) można rozumieć jako "najwyższą" lub "najszlachetniejszą sztukę walki".
Tai Chi opiera się na wykonywaniu płynnych ruchów, powiązanych ściśle z odpowiednim sposobem oddychania. Jako podstawę treningu oraz dla określenia jego zasad wykorzystuje sie starożytną zasadę Yin - Yang i teorię Pięciu Elementów.
Trening Tai Chi Chuan obejmuje integrację ciała i umysłu.
Rozluźnienie ciała i skupienie się na energii wewnętrznej stosuje sie w celu zwiększenia siły wewnętrznej ciała fizycznego, niezbędnej w walce.
Techniki, które umożliwiają rozwinięcie siły wewnętrznej w celach bojowych, okazały się być równie skuteczne dla przedłużania życia, leczenia oraz ćwiczeń przywracających młodość.
Wartością Tai Chi jest również potencjalna możliwość wzmocnienia oraz naprawy ciała fizycznego i energetycznego, co z kolei może zapobiec pojawianiu się chorób lub je uleczyć.
Dzięki regularnej praktyce Tai Chi Chuan możliwe jest zachowanie płynnego krążenia krwi i energii w całym ciele, a tym samym zapobieganie powstawaniu chorób. Powolne, rozluźniające, ściągające i rozszerzające ruchy stanowią kompletne ćwiczenie całego ciała. Rozluźnienie mięśni powoduje poprawę krążenia krwi oraz pozwala płucom na zwiększenie dawki wchłanianego tlenu.
Tai Chi Chuan pomaga uwolnić napięcia powstające w trakcie ciężkiej codziennej pracy, a wykonywane wczesnym rankiem oczyszcza umysł i przygotowuje człowieka do efektywnego działania.
Tai Chi Chuan jest również niezwykle skuteczną sztuką samoobrony. Aplikacje stylu Tai Chi są równie piękne, co niezwykle niebezpieczne dla przeciwnika. Płynny ruch dwóch partnerów ćwiczących aplikacje wyglądają jak taniec o precyzyjnym rytmie i skoordynowanych pozycjach. Jednak każdy z ruchów został zaprojektowany do samoobrony i tak zastosowany - może zabić lub zranić przeciwnika.
|

Yang Lu Shann
1780-1873
Jeden z największych mistrzów Tai Chi Chuan - twórca stylu Yang. I chociaż był znakomicie wytrenowany, nigdy nikogo poważnie nie zranił. Jego entuzjazm dla sztuki walki i poczucie honoru zjednało mu powszechny szacunek. Nigdy nie przegrał żadnego pojedynku i nie miał sobie równych. Dlatego zyskał przydomek Yang Wu-Ti, czyli Yang Bez Rywala.
|